Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Antienflamatuar Diyet Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Herkesin yılın belirli zamanlarında takip ettiği bazı diyet listeleri vardır. Ancak bu diyetleri seçerken bizim için sürdürülebilir olması, kilo kontrolü sağlaması, formda kalmaya yardımcı olması ve en önemlisi sağlık açısından bize bir zarar vermiyor olmasına dikkat etmek gerekir.

Birçok diyet programı kalori hesabına göre hareket eder. Bu da sağlık ile karşılaşılabilecek sorunları ikinci planla atmak demektir. Tek ortak amaçları var: Kilo verdirmek. Bunun için de kısa süre uygulanabilen, tek bir yol öneriyorlar. Ancak önemli olan her insanın metabolizmasına, damak tadına uygun antienflamatuar yiyeceklerden hayat boyu kolaylıkla uygulanabilir, kişiye özel bir plan hazırlamaktır.

Antienflamatuar diyet, yediklerimizin miktarından çok kalitesiyle ilgileniyor. Özellikle kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, diyabet, osteoartrit ve kansere karşı koruduğu için hastalık karşıtı bir beslenme şekli olarak nitelendiriliyor. Böylelikle kilo verirken hastalıkların da önüne geçmiş oluyorsunuz.

Antienflamatuar Diyet yaparken her gün  5-9 porsiyon meyve ve sebze tüketmeli, bunun yanı sıra sebze ve meyveler  kırmızı, yeşil, turuncu, sarı veya mor renkli olanlardan seçilmelidir.  Bazı günler ufak kaçamaklar bile yapabilirsiniz. Bu kaçamaklar diyete uyamadığınız anlmına gelmez. Onun için programınızı bozmayın.

Örneğin, iş yerinde veya çocuklarınızla yediğiniz 1-2 dilim pizza, tamamen diyeti bırakmak için bir neden değil, kendinize verdiğiniz küçük bir mola olmalı.  Beyaz un yerine esmer unu tercih etmeniz gerektiğini de unutmayın.  Diyet ürünler açlığınızı gidermeyebilir Kilo vermeye karar verince elimiz nedense diyet ürünlere gidiyor. Light peynir, light süt, light bisküviler ve tatlandırıcılar dolabımızı  doldurmaya başlıyor. Böylelikle hem daha sağlıklı beslendiğimizi hem de daha az kalori aldığımızı düşünüyoruz. Ancak unuttuğumuz bir şey var; bu ürünler tatlarıyla dilimizi kandırsalar bile vücudumuzu kandıramıyorlar. Bunun yerine atıştırmalık olarak taze meyve, sebze dilimleri veya az miktarda kuruyemiş yemek daha faydalı.

diet

Kalori hesabı yapmak  doğru mu?

Kalori hesabı yaparak her anımızı, her günümüzü geçirmek hem zor hem de psikolojik olarak insanı yıpratan bir süreç. Önemli olanın sağlıklı, kaliteli, antienflamatuar içeriği yüksek yiyecekleri, uygun porsiyonlarda yemek, Tam tahıllar, sebze ve meyveler, az yağlı süt ürünleri ile dolu bir beslenme programında isteseniz de çok fazla kalori tüketemezsiniz.

Ara öğün şart mı?

Çoğu kadın az yediği halde kilo veremediğinden yakınıyor. Buradaki küçük sır, kilo vermek için daha çok yemeniz gerektiği. Vücudumuz yemek yemediğimiz dönem uzadığında yağ depolama moduna geçiyor. Her dört saatte bir küçük porsiyonlarla yiyeceğiniz öğünlerse metabolizmanızı hızlandırıp kan şeker seviyenizi düzenliyor.

antienf

BİR GÜNLÜK ANTLENFLAMATUAR DİYET MÖNÜSÜ

KAHVALTI: Yulaf, Ceviz, Çilek ve Badem Sütü

Yulafın içindeki flavonoid, çilekteki antioksidanlar, cevizde ise omega 3 bulunuyor.

ÖĞLE: Tam Tahıllı Ekmek, Hindi, Marul, Domates, Rokalı Sandviç  

Bu öğündeki besinler, hücre yenileyici likopen, lignan ve antocyanin içeriyor

ARA: 1 Avuç Yaban Mersini, Badem

Antocyanin ve kalp koruyucu yağları içeriyor.

AKŞAM:  Fırında Somon, Ispanak Salatası, Fırında Tarçınlı Şeftali  

Somon Omega 3 yağ asitlerini bol miktarda içeriyor.