Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

AŞIRI TERLEME VE SEBEPLERİ

Terleme, vücudun ter bezlerinden tuzlu bir sıvının dışarı salınımıdır. Genellikle yaz aylarında çokça şikayet ettiğimiz terlemenin, vücut için olmazsa olmaz bir işleyişi vardır. Terleme aslında vücudumuzun soğutma sistemidir. Hava sıcaklığına rağmen, ter yoluyla vücut kendi ısısını belli bir düzeyde tutmaya çalışır. Ayrıca vücuttan bazı toksinlerinde atılmasına yardımcı olur. Ter özellikle koltuk altı, avuç içleri ve ayaklarda oluşur. Ne kadar çok terliyorsak vücudumuzda o kadar ter bezi var demektir. Bir insan yaklaşık 2 ila 4 milyon arası ter beziyle dünyaya gelir. Ergenlik döneminde ter bezlerinin tümü aktif hale gelirler. Terleme sinir sisteminin bir bölümü tarafından kontrol edilir. Terleme vücudun ısı ayarlama yöntemi olduğundan yaz aylarında daha çok terleriz. Ayrıca efor sarf ettiğimizde heyecanlandığımızda, korktuğumuzda veya sinirlendiğimizde de çokça terleriz. Bir diğer terleme sebebi kadınların menopoz dönemidir.

Ancak bu sebeplerden hiç biri ortada yok iken sürekli ter döküyorsanız, ter nedeniyle insanlarla temas etmekten kaçıyor ve ter kokusuna engel olamıyorsanız (hiperhidroz) denilen

aşırı terlemeyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Peki aşırı terlemeye sebep olan başka etkenler nelerdir?

1= Uyuşturucu madde ve alkol yoksunluğu

2= Tüberküloz

3= Aşırı baharatlı yiyecekler

4= Şeker hastalığı

5= Kafein

6= Kalp hastalıkları

7= Menopoz

Peki ne zaman bir hekime başvurmalıyım diyorsanız; nabızda artış, nefes darlığı ve kilo kaybı gibi şikayetleriniz varsa çok geçmeden mutlaka bir hekime başvurmalısınız.