Ayak bakımı için öneriler

Ayaklarınız vücudunuzun bütün yükünü taşır. Yürürken sıkıntı çekmeyi kimse istemez. Ayaktaki sorunlar nedeniyle bozuk yürüyüş kısa zamanda diz, kalça ve sırtta da ağrılara yol açabilir. Bu yüzden ayak sağlığı önemli bir konudur. Ayağınıza iyi bakarak olası sağlık problemlerinden kaçınabilirsiniz.

  1. Ayaklarınızı sık yıkayın

Ayaklarınızı yıkamadan yatağa gitmeyin. Ayakta biriken kir enfeksiyona yol açabilir ya da cildinizi tahriş edebilir. Ayaklarınızı her akşam ılık su ve sabunla yıkayın.

  1. Ayaklarınızı iyi kurulayın

Ayaklarınızı ve özellikle parmaklarınızın aralarını iyi kurulayın. Islak kaldığı takdirde parmak aralarında kolayca mikrop oluşabilir. Kuruladıktan sonra ayaklarınıza nemlendirici ayak kremi sürün.

  1. Ölü deri ve nasırları temizleyin

Ayağınızdaki sertleşmiş ölü derileri ve nasırları nazikçe ortadan kaldırın. Ayak törpüsü ve ponza taşı kullanabilirsiniz.

  1. Ayak tırnaklarınızı dikkatli kesin

Ayak tırnaklarınızı dümdüz kestiğinizden emin olun, farklı bir açıyla ya da aşağı doğru keserseniz tırnak batıkları oluşabilir.

  1. İşyeri için doğru ayakkabıyı seçin

Eğer işyerinde topuklu ayakkabılar giymek zorundaysanız, işyerine gidip gelirken yolda spor ayakkabılarınızı giyebilir, topukluları ise ofise vardığınızda kullanabilirsiniz. İmkanınız varsa çok yüksek topuk giymemeye çalışın.

  1. Topuklulardan uzak durmaya çalışın

Yüksek topuklu ayakkabıları sadece özel durumlarda giyin. Yaptığınız iş ya da faaliyete uygun ayakkabı seçin (örneğin dağ yürüyüşünde sandalet giymeyin).

  1. Soyunma odası gibi ortak alanlarda dikkatli olun

Spor salonu, soyunma odası, yüzme havuzu gibi yerlerde ayak sağlığınız açısından dikkatli olun, mantar ve benzeri durumlardan korunmak için terlik kullanın.

  1. Sandalet ya da parmak arası terliklere dikkat

Sandalet, parmak arası gibi ürünler ayağınızı yeterince desteklemez, uzun süreli yürüyüşlere uygun değillerdir.