Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesi bir vücut sinyalidir. Çeşitli sebeplerden meydana gelebilir. Genellikle tansiyonu düşük olan kişilerde, baş dönmesine sıklıkla rastlanır. Tansiyonda bir problem olmadığı halde, sürekli baş dönmesinden şikayet eden biri için kan şekerinin düzeyinde bir aksaklık olması durumu da söz konusu olabilir.

Nedenleri; insanın sürekli uzaydaki konumunu düzelterek iki ayağı üzerinde dengede durabilmesi, son derece hassas ve gelişmiş bir sistemle meydana gelmektedir. Sistem, iç kulakta, içi sıvı dolu kanallardan oluşmaktadır. Bu sıvı, kanallardaki sinirlerle beyine sürekli olarak sinyaller gönderir. Bazı haller ve hastalıklar bu mekanizmayı sekteye uğratabilir. Birinin kendi etrafında hızlıca dönmesi, kanalları her yöne doğru harekete geçirir. Bu durumda beyine birbirini tutmayan karışık sinyaller gider. Buda kişinin dengesini kaybederek başının dönmesine yol açmaktadır. Baş dönmesinin kısa sürmesi ciddi olmadığı anlamına gelmektedir.

Unutulmaması gereken tek husus tekrarlanan baş dönmelerinin başka hastalıklarında belirtisi olabileceğinin sinyalidir. Teşhis ve tedavi için hastanın çok iyi incelenmesi ve hiçbir ayrıntının atlanılmamasıdır.