Dikkat! Cildiniz sağlığınızla ilgili sinyal veriyor

Cilt bedenin aynasıdır ve güzellik kadar sağlık açısından da önemlidir. Ciltteki problemin altında yatan sağlık sorununu bulmak ciddi bir hastalığın erken teşhisi açısından hayat kurtarıcı bile olabilir.

Gözlerde sarılık

Gözlerdeki sarılık karaciğerdeki bir soruna işaret ediyor olabilir. Gözünüzde sararma varsa karaciğerinizde bir fonksiyon bozukluğu olması muhtemeldir.

Göz torbaları ve şişlikler

Yüksek oranda tuz içeren yiyeceklerle beslenmek vücutta ödeme yol açabilir. Bu göz altlarına da yansır. Kronik alerjiler de göz altlarında torbalanmaya, şişliğe ve hafif morluğa yol açabilir.

Bacak ya da diş eti gibi bölgelerde morluklar

Bacak ya da diş eti gibi belli bölgelerinizde morluklar varsa bir ilaca karşı alerjik reaksiyon durumunda olabilirsiniz. Morluk griye yakın çok mat bir renk alıyorsa kurşun zehirlenmesi belirtisi de olabilir.

Gri cilt rengi

Gri cilt renginin pek çok sebebi olabilir. Vücudunuza yeterince oksijen gitmiyor olabilir, bu nedenle renk değişimi bir amfizem belirtisi olabilir. Aynı zamanda kalp krizi belirtisi de olabilir. Bu renk değişimi tüberküloz, zatürre ve bazı kanser türlerinin habercisi de olabilir.

Ciltte ve tırnaklarda kuruma

Cildiniz kuruyorsa ve tırnaklarınız kolayca kırılıyorsa bu bir tiroid sorununa işaret ediyor olabilir. Ayrıca A vitamini ve omega-3 ya da çinko eksikliği de ciltte kurumaya yol açabilir.

Kaşıntı ve kızarıklık

Ciltte kaşıntı ve kızarıklık çölyak hastalığı işareti olabilir. Çölyak hastalığı sindirim sisteminde buğday glutenine karşı hassasiyet bulunmasıdır. Bu durumda diz ve dirsek gibi bölgelerde yaralar ve ciltte yanma hissi de görülebilir.

Aşırı tüylenme

Dudak üstü ve çene gibi bölgelerde aşırı tüylenme görülmeye başladıysa bu polikistik over sendromu işareti olabilir. Bu durumda derhal bir doktora başvurmak iyi olacaktır.