Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

DİYET YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Günlük diyetinizi önceden planlayın,

Öğünlerinizi o plana göre hazırlayın…

Kısa zamanda kilo vermeye çalışmayın. Kilo kaybınız ne kadar hızlı olursa, verdiğiniz kiloların geri alımı da o kadar hızlı olacaktır.

Gün içinde ne kadar yoğun olursanız, bir şeyler atıştırma isteği o kadar az olacaktır. Nasıl mı? Daha çok hareket edip, daha az oturun. Mutfaktan uzak durmaya çalışın, ana öğünlerden sonra kendinizi bir şeylerle meşgul edin.

Ana öğünden 12 saat sonra açlık hissettiğinizde, açlığınızı bir porsiyon meyve yiyerek bastırabilirsiniz. Bu sayede bir sonraki öğün vaktine kadar açlığınızı bastırmış olursunuz. Bunun yanında, yaptığınız işe yoğunlaşarak yeme ihtiyacınızı bir süreliğine unutabilirsiniz.

Egzersize yeni başladığınızda, uzunca bir süre egzersiz yapmadıysanız, bu size ilk etapta zor gelebilir. Egzersizi yarıda bırakmak isteyebilirsiniz; sakın bırakmayın, istikrarlı olun, sonuçtan memnun kalan siz olacaksınız.

Günlük diyetinizi önceden planlayın, öğünlerinizi o plana göre hazırlayın. Ne yemeniz gerektiğini bildiğiniz zaman ve yemeniz gereken öğün önceden hazır olduğunda, acıktığınız zaman açlığınızı herhangi bir şeyle bastırmaya çalışmazsınız.

Diyetiniz bir iki günlüğüne de olsa bozulduğunda, paniğe kapılmayın. Diyete kaldığınız yerden devam edin. Nasıl olsa diyetim bozuldu diye moralinizi bozmanıza hiç gerek yok. Lakin bunu devamlılık haline de getirmeyin, “bir kerelikten bir şey olmaz” diye bu hareketi sürekli tekrar etmeyin. Sonuç olarak, kaçamak yaptığınız günler birbirine eklenecek ve istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Kendi başınıza egzersiz yaptığınızda, sizi motive edecek farklı CD ve DVD’lerden faydalanabilirsiniz.

Günlük yapmanız gereken işlerinizi programladığınızda egzersize vakit ayırmayı unutmayın, önceliklerinize doğru karar verin.

Fırsat buldukça yürüyüşe çıkın, imkanınız varsa bisiklete binin. Kendinize hedef belirleyin; 15 dakika arkanıza bakmadan ayaklarınızın sizi götürdüğü yere gidin. Geri dönmeniz için bir 15 dakika daha yürümeniz gerekecektir. Böylelikle 30 dakika boyunca keyifle kalori yakmış olacaksınız.

Çok sevdiğiniz yiyecekleri almaktan kaçının. Mutfağınızdaki abur cubur yiyeceklerden kurtulun. Bu yiyecekler gözünüzün önünde olmayınca, aklınıza gelmeleri daha zor olacaktır. Zaman içinde bu tarz yiyeceklere olan iştahınızda azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Sağlık üzerine yazılmış makaleler, kitaplar okuyun. Bilginiz arttıkça motivasyonunuz da artacaktır.

Yediğinizin her şeyi not edin, kalori hesabı yapın, sonra da diğer zamanlarda neler yediğinizi düşünün. Aradaki kalori farkını görünce, bunun sonuçlarını düşünecek ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kendi isteğinizle uzak duracaksınız.