Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Diyet Yaparken Yapılan 10 Büyük Hata

Zayıflamaya çalışırken  yaptığımız hatalar kilo verme durumunu önemli ölçüde etkiler. Bu hatalar hedeflemiş olduğunuz kiloya düşmemizi, ulaşmak istediğimiz vücut yapısını ve içine girmek istediğimiz elbiselerin beden ölçüsünü yeniden düşünmemize sebep olur. Terazinin üzerine çıktığınızda kilonuzda fark göremiyor ve görseniz de eski halinize hemen dönüyorsanız ; 10  hataları bir tanesi veya bir kaç tanesi yapmış olabilirsiniz;

1- Zayıflamak İçin Hızlı Kilo Verdiren Diyetlere Başlamak

Kiloyu kısa zamanda  vermek için hızlı zayıflatan diyetlere  başlarsınız. Genelde planlanan diyet programı her gün elma veya sebze çorbası dışında pek bir besin içermez. Her gün almamız gerekenden daha az kalori alarak, örneğin 1200 kalori ve bu sayede tabii ki kilolarınız gider. Fakat az kalori almak, metabolizmayı  yavaşlatır. Yaptığınız diyet bittiğinde yavaş kalori  yakan bir metabolizmanız olur bundan dolayı verilen kilolar çoğunlukla  geri alınır.

2- Günün İlk Öğünü Kahvaltı’ nın Önemini Kavramamak

Kahvaltıyı yapmamak, alınan kalorileri azaltmak için kolay bir yol gibi görünebilir, eğer sağlam kahvaltı yapılmaz ise bütün gün boyunca  mide de kazınmaya birlikte açlık hissetmek kaçınılmaz olur. Özellikle çalışanlar için gün içinde atıştırma yaparlar, bunlar fazla kalorili yiyeceklere dönüşerek, aldığımız kalori kalori miktarının artmasına yol açar. Bunu önlemek için  lifli yiyecekler ve protein bakımından zengin bir kahvaltı ile güne başlamak gerekir. Gün boyu yaşayacağınız açlık duygusunu bastırır.

3- Gün İçinde Ara Öğün Takibi Yapmamak

Her gün yiyeceklerinizin, aldığınız ve almanız gereken kalorinin hesabını tutuyor olabilirsiniz, fakat ara ara yediğimiz atıştırmalıklar ne olacak? Örneğin masanın çekmesinde kötü gün için sakladığınız çikolata ve krakerler veya pasta türü yiyecekler, tüm bu planda olmayan abur cuburlar, iyi planlanmış ve yolunda giden diyetinizi bozmaya yetebilir. Kalori hesabında ciddi iseniz, yediklerinizi not almaya başlayabilirsiniz.

4- Her Gün Tüketilmesi Gereken Ara Öğünü Tüketmemek

Hesapta yokken yediğimiz atıştırmalık abur cubur yiyecekler vücudta yağlanmaya sebep olurken, planlı aldığımız besin değeri yüksek yiyecekler tam tersine açlık hissini bastırırken, kilo almaya sebebiyet vermez. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Az miktarda kuruyemiş, ya da bir elma daha faydalı olacaktır.

getty_rf_photo_of_cereal_in_bowl

5- Zayıflama İçin Sürekli Az Yağlı Ürün Tüketmek

İlginizi Çekebilir

Düşük yağa sahip ürünler diyetteki yeri önemlidir. Ancak unutulmaması gereken şey yağlı demek az kalorili demek  demek ile aynı şey değildir. Yiyecekleri yemeden önce sadece yağ oranına değil aynı zamanda şeker ve içerdiği kalori miktarını da hesaba katmak gerekir.

6- İçeceklere Dikkat Etmemek

Günlük kalori hesabı yaparken genelde sadece yediklerimize bakarız, ancak içeceklerinde masum olmayanlarını dikkat etmek gerekir. Bazı içecekler 600 kaloriyi geçebilir. Hesap yaparken  bu durumu düşünmemek büyük bir hatadır.

7- Su Tüketimini Azaltmak

Su tüketmemekte bir diyat hatası olarak karşımıza çıkar. Su metabolizmayı hızlandıran en önemli unsurlardan biridir. Az tükettiğimizde ise vücut daha az yağ yakar. Diyet yapan bir yetişkin günde yedi bardak su içmelidir. Ne var ki araştırmalar su tüketenlerin daha hızlı kilo verdiğini göstermektedir. Her öğünde su içmeyi unutmayın

8- Süt Ürünlerini ve Süt Tüketmemek

Kalsiyum tüketmek yağ yakımı arttırır.  Kalsiyum almayı kestiğinizde yağ depolama artar, Bu nedenle az yağlı yada yağsız peynir, süt ve yoğurt gibi süt ürünlerini tüketmekte fayda vardır.

9- Günlük Kilo Kontrol Etmek İçin Tartı Üzerine Çıkmak

Her gün tartı üzerine çıkmak moral bozucu olabilir. Diyete başladığınızdan itibaren kilo vermeye başlamaya bilirsiniz. Vücut direnci  durumu biraaz geciktirebilir. Bu nedenle psikolojiniz üzerinde negatif etki yapmaması için her gün tartılmak yerine, haftalık düzenli periyotta tartılmak daha faydalı olabilir.

10- Hedefi Yanlış Koymak

Diyete başladığınızda başarabileceğiniz hedefler ile yola çıkmak, motivasyonunuzu arttırır. Ancak 1 Hafta 10 kilo vereceğim diye yola çıkmak zaten baştan başarısız olacağınız göstergesidir. Ayrıca bu denli hızlı kilo vermeye çalışmak sağlıklı değildir.