Dudak Islatmak Zararlı mı?

İklim şartlarının soğuk ve sert geçtiği yerlerde ne yazık ki dudaklarınızın çatlamasına ve kurumasına engel olamazsınız.

Gün içinde nemini kaybeden, dudaklarınızı sürekli ıslatma ihtiyacı duyarsınız, ama uzmanlar bunu yapmanın aslında dudaklara faydadan çok zarar verdiğini söylüyor. Hatta egzamaya bile sebep olabileceğini açıklayan cildiye Uzm. Şerafettin Saraçoğlu özellikle bu soğuk ve kuru havalarda, dudakların tükürükle ıslatılmaması gerektiğini belirtti.

Sürekli yapılan dudak ıslatma eyleminin, dudak çatlaklarını daha da kötüleştirebileceğini belirten Saraçoğlu bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerektiğini ve sürekli ıslatmak yerine, dudakları hazır dudak nemlendiricilerle veya vazelinle nemlendirmenin daha faydalı olacağını söyledi. Evde de çok basit ve her zaman elinizin altında olan malzemelerle dudak bakımınızı kolayca yapabilirsiniz işte size birkaç ipucu. Dudaklarınızı bal ile nemlendirebilirsiniz. Bal direk dudağınıza temas edecek soğuğu engelleyecektir. Çatlayan dudaklarınıza zeytinyağı ve kakao yağı gibi bitkisel yağlarla da koruyabilirsiniz. Aynı zamanda bunlar dudağınızı da beslemeye yardımcı olacaktır.