Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Düz Bir Karın İçin Neler Yapmak Gerekli

Düz Bir Karına Sahip Olmanız İçin Gereken 10 Etkili Yöntem

Hepimiz düz balkonsuz bir karına ya da diğer manasıyla göbeğe sahip olmak isteriz. Buna sahip olabilmek için diyet yapmak dışında yapabileceğmiz 10 etkili yöntemi sinle paylaşmak istiyorum. Sözü fazla uzatmayacağım, düz karın için işte  gerekenler  ;

Protein_Alımı

1.Protein alımını artırın

Sabah kahvaltılarında 3-4 adet yumurta beyazı tüketerek aldığınız proteini arttırabilirsiniz. Bu aynı zamanda Prof.Dr Canan Karatayın diyet listesinin başlıca tavsiyeleri arasındadır. Bu metabolizmanı hızlandıracak, sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Aynı zamanda Protein bakımından zengin gıdalar sindirimi uzun sürer ve daha fazla kalori yakmanıza neden olur.

Canan Karatay Kahvaltı Tabağı Tarifi için Buraya Tıklayın

 

elma2.Her gün bir elma yiyin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, ayrıca az kalori alıp düz bir karına sahip olabilmek için lifli meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Bunun en kolay yolu ise her mevsim rahatlıkla bulabileceğmiz, aynı zamanda ekonomik bir meyve olan Elma’ dır. Elma kolestrolü azaltır. Ayrıca açlığınızı bastırır. Günde 2-4 kez elma tüketin.

 

Agirlik_Calisin

3.Ağırlık çalışması yapın

Egzersiz yapmadığınızda bile, ne kadar fazla kasınız varsa o kadar fazla kalori yakarsınız. Ağırlık çalışmasına başlamadan önce sadece kardiyo hareketleri yaparsanız, karın bölgenizdeki kaslarda ve kas kütlesinde de azalma olur.  Düz bir karın için spor yaparken bir de ağırlık kaldırmayı deneyin.

su_icin

4.Su tüketin

Günlük düzenli su ve bol tüketimi düz bir karın için gerekli olanlar arasındadır. Yemeklerden önce tüketilen su az yemenizi sağlar. Ayrıca metabolizma hızınızı arttırır.

 

Kardiyo_Hareketleri

5.Kardiyo egzersizlerinizi geliştirin

Düz bir karın için 1 saat kadar  egzersiz yapmak çok gerekli. 10 dakika koştuktan sonra 1 dakika boyunca tempoyu arttırıp  hızlı koşmayı, ardından 8-12 burpee hareketi  ve 8-10 şınav çekin. İyi sonuçlar elde ermek istiyorsanız 5 tekrar idealdir. Azdan yaparak başlayın, sonra arttırabildiğiniz kadar arttırın

 

Gece_Yemek_Yemek

 6.Gece geç vakitte yemek yemeyin

Uykuda otomatik olarak sindirim ve metabolizma hızını düşürür. . Bu yüzden yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyi kesmek gerekli, yatağa giderken alınan bütün kalori sizi düz bir karın hayalinden uzaklaştırır. Gece açlığını su ile bastırabilirsiniz.

 

pliometerik_antreman

7.Pliometrik antrenman

Pliometrik egzersiz yaparken yoğunluğun %85 ‘ i  egzersiz hareketleri olursa metabolizmanızı canlandırırsınız. Düz bir karına daha az zamanda kavuşabilirsiniz.

 

Pliometrik Egzersiz Nedir İçin Tıklayın

 

Pliometrik Egzersiz Örnekleri İçin Tıklayın

 


tuz_tuketimi

8.Tuz tüketimini azaltın

Tuz alımını azaltarak vücutta meydana gelen şişkinlikten kurtulabilirsiniz. Tuz azaltırsanız, vücutta bulanan su tutulumuda azalacaktır. Tuzdan vazgeçemiyorsanız, deniz tuzu kullanabilirsniz.

 

gazlı_tuketim

9.Gazlı içeceklerden tüketmeyin

Kola, bira gazoz gibi gazlı ve mayalı içeceklerin tüketimini mümkün olduğunca azaltın, gazlı içecekler tek başına bile düz bir karın hayalinin sonu olabilir.

 

gövde_güclendir

 10.Gövdenizi güçlendirin

Çok zor hareketler yapmanız gerekmiyor. Gövdenizi bazı kolay yöntemlerle güçlendirebilirsiniz. Sadece dik bir duruş ve nefes kontrolü  yeterli olacaktır. Yoga da gövdenizi güçlendirmeniz için bir seçenek olabilir.