Erkekler cilt bakımına nasıl özen göstermeli

Günümüzde “metroseksüel” diye nitelendirdiğimiz bakımlı erkeklerin sayısı giderek artıyor. Cilt bakımına özen göstermek yalnızca kadınlar için değil erkekler için de kaçınılmaz hale geldi. Erkekler de cilt bakımı ürünlerine para harcamaya, sık sık tıraş olmaktan yıpranmış ciltlerine özen göstermeye başladılar.

Her sabah tıraş olmak erkek cildinin en büyük düşmanı desek yanlış olmaz. Özellikle kuru, aşırı yağlı ya da sivilceli erkek ciltlerinde tıraş büyük sıkıntı yaratabiliyor. Kadınlar için pek çok cilt bakım ürünü alternatifi var ama erkekler için bu seçenekler daha kısıtlı.

Cilt tipinize bakmaksızın, en önemli nokta cildinizi temiz tutmak. Erkekler bu iş için genelde basit bir sabunla yetiniyorlar. Ne yazık ki sabun cildi kolayca kurutabilmektedir. Sabun yerine temizleyici jellerle yüzünüzü yıkamak daha iyi sonuç verecektir. Yağlı cilde sahip erkekler su bazlı jeller kullanabilirler. Kuru cilt içinse krem bazlı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yüz yıkama jellerini günde en fazla iki kez kullanmanız yeterlidir. Bundan fazlası fayda değil zarar getirebilir. Sabah ve akşam birer defa yüz temizliği yeterli gelecektir. Yüzünüzü cildi yıpratmadan, nazik hareketlerle yıkayın.

Her sabah tıraş olmak ciltte tahrişe yol açar ve bu erkeklerde sık rastlanan bir sorundur. Tıraştan önce cildinizi mutlaka ılık suyla yıkayarak sakallarınızı yumuşatın. Cildinizin iyi nemlenmesi açısından, çok köpüren tıraş kremleri yerine krem benzeri bir dokusu bulunan tıraş kremlerini tercih edin. Kremi cildinizde birkaç dakika beklettikten sonra tıraşa başlayın. Batıkları önlemek için orta yumuşaklıkta bir tıraş fırçası tercih edin. Jiletinizi düzenli olarak değiştirmeyi, 3 – 5 defadan sonra mutlaka atmayı ihmal etmeyin. Tıraş sonrasında kolonya ya da mentollü ürünler yerine hafif bir nemlendirici kullanın.