Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Gebeklikte Çatlaklar Ve Önlemenin Yolları

Gebelikte çatlaklar karın, göğüs bazen de bacaklarda cildin gerilmesinden ve karnın büyümesinden dolayı ortaya çıkan geçici problemlerdir. Doğumdan sonra, çatlaklar genellikle solar ve çok hafif bir şekilde iz bırakırlar. Nadiren de olsa bazı annelerde, doğumdan sonra bu çatlaklar bir müddet daha görülmeye devam edebilirler.

Peki neden çatlaklar oluşur; çoğunlukla, anne adayının cilt yapısıyla alakalı bir durumdur. Hassas ciltler çatlamaya en yatkın cilt tipidir. Eğer cildiniz esnekse biraz rahatlayabilirsiniz. Esnek ciltler çatlamaya çok meyilli bir cilt tipi değildir. Bu sebeple ekstra bir koruyucuya ihtiyaçları yoktur. Kullanmanız gerekiyor ise, özel nemlendiricilerle ve badem yağı gibi doğal takviyelerle önlem almanız mümkün.

Çatlaklar, karnın alt kısımlarında, kalçada, kollarda ve göğüslerde sanki yara varmış gibi beyaz ve pembe renkli görünürler. Ufak ve derin olmayan çöküntüler şeklindedir. Çatlaklar bazen hafif kaşıntılara da yol açabilirler.

Nasıl önleyebiliriz; hassas ve beyaz tenli bir cilde sahip olan anne adayları çatlamaya başlamadan hemen önce, 5.inci aydan itibaren önlem almaya başlamalıdırlar. Nemlendiriciler, bebe yağları, kremler ve badem yağı gibi nemlenme sağlayan yağların cildinize faydası olacaktır.

Unutmamak gerekir ki, çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nem düzeyini korumak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, yeterli sıvı almak ve bol bol su tüketmektir. Su tüketimi, çatlak oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır.