Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

GÖĞÜS SAĞLIĞI

KADINLIĞINIZIN İLK SİMGESİ GÖĞSÜNÜZ

 

Vücudun en hassas noktalarından biri olan göğüsler temel olarak yağ ve meme bezlerinden oluşmuştur, hiç kas yoktur. İnsanların düşündüğünün tersine göğüs kasları göğsü oluşturmaz ama varlıkları göğüsleri tutmaya yarar (pazılar ve sırt kasları gibi).

Göğüsleri asıl tutan, göğsün altından başlayıp çeneye dek uzanan deri yelpazesidir. Dolayısıyla göğüslerin görünümünde en büyük rolü aslında deri oynar, bu da göğüslerimizin yer çekimi kanununa tabi olduğunun bir göstergesidir! Hormonal değişimlerin, hamilelik, emzirme ve zamanın etkisiyle deride meydana gelen yapısal bozukluklar, derinin gevşemesine ve göğüslerin sarkmasına neden olur.

Bu nedenle mümkün olduğunca erken göğüs bakımına başlamak gerekir. Unutmayın; önlem almak savaşmaktan daha kolaydır.

GÖĞÜS BAKIM ÜRÜNLERİ

Deri sağlığının göğüslerinizin dirilik ve sıkılığı ile doğrudan ilişkili olduğunu unutmayın ve göğüslerinizi düzenli olarak her gün nemlendirici bir krem ile nemlendirin. Nemlendirici olarak genel vücudunuz için kullandığınız nemlendiriciyi de kullanabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa, sadece göğüs bakımı için hazırlanmış ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler nemlendirirken aynı zamanda sıkılaştırıcı etkiye de sahiplerdir.

SUTYEN BİÇİMİ

Göğüsleri forma sokmak ve iyi taşıyabilmek için öncelik olarak çok iyi bir sutyene ihtiyaç vardır. Dantelli veya incecik askılı olanlar gerçekten çok hoş ve albenili, ama onları özel anlar için saklamakta fayda var. Sutyen seçerken ihtiyaçlarınızı ve sağlığınızı göz önünde bulundurun.

 Eğer spor yapıyorsanız, titreşim ve zıplamalarda göğüslerinizin sallanmasını önleyecek sıkı bir sutyen takmalısınız. Günlük olarak ise, çok sıkı ve göğüsleri baskı altına alan sutyenler kullanmamayı tercih edin. İdeal olan, göğüslerinize tam oturan, pamuklu kumaştan yapılmış sutyenlerdir, pamuklu kumaşlar derinin nefes almasını sağlar. Sutyeninizi iç çamaşırı satan bir mağazadan, satıcılara danışarak alın. Almadan önce de mutlaka deneyin ve iyi bir sutyen için daha fazla ödemekten kaçmayın.

GÖĞSÜNÜZ ve MASAJ

Soğuk Su Masajı

Soğuk su masajı, göğüslere dirilik ve sıkılık kazandırmada çok etkili bir yöntemdir. Soğuk suyun dolaşımı hızlandırıcı ve cildi gerici etkisi vardır. Ayrıca, dokuları sıkılaştırır, üst derinin elastikiyetini artırır ve cildin gevşemesini önler. Duşunuzu bitirdikten sonra, çıkmadan suyun derecesini düşürüp bir iki dakika göğüslerinize dairesel hareketlerle soğuk su tutun. Soğukluk derecesi dayanabildiğiniz derecede olmalı ama asla buz gibi su tutmayın.

Sıkılaştırıcı Nemlendirme Masajı

Sıkılaştırıcı nemlendirme masajı, göğüslere ihtiyacı olan nemi ve dolgunluğu kazandırmada birebir tek yöntemdir. Ortalama 10 günde bir yapacağınız göğüs masajı, özellikle ilk doğumdan sonra ve menopoz döneminin ardından ortaya çıkan göğüs sarkmalarına ve göğüs kaslarının elastike yapısını kaybetmesinden ötürü oluşan buruşmalara ( özellikle göğüs ucu ve çevresiyle, göğsün alt tarafı) karşı çok etkili bir yöntemdir.

Eğer göğüs bakım ürünlerini kullanıyorsanız, bu ürünlerle göğsünüzü düzenli olarak nemlendirin. Göğüs bakım ürünlerini kullanmıyorsanız, eczanelerde ya da süpermarketlerde satılan, dermatolojik olarak herhangi bir yan etkiye sahip olmayan ve içinde kimyasallar barındırmayan nemlendirici kremler ( Nivea, Dove gibi ), göğüs masajınız için size yeterlidir. Göğüs masajınızı, yumuşak ve nazik hareketleriyle uygularsanız, göğsünüzün ilk tabakası olan epidermal dokunun alması gereken nemi içinde hapsetmesini sağlamış olursunuz. Bu doku, göğüs sarkmalarında ve göğsün elastike yapısının bozulmasında ilk hasar gören doku olduğu için, gerekli nem takviyesinin yapılması çok önemlidir. Böylelikle, ilk doğum ve menepozla birlikte oluşan sarkmalara ve buruşmalara karşı önleminizi almış olursunuz. Göğüs masajı yaparken, göğüs uçlarınıza ve etrafındaki koyu kahverengi halkaya da dairesel hareketlerle masaj yapmayı unutmayın.