Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Güçlü Hafıza Diyeti

Hafıza Nasıl Güçlendirilir? Güçlü Hafıza Diyeti nasıl Yapılır?

Unutkan olduğunuzu ya da hafızanızın zayıfladığını mı düşünüyorsunuz. Bunun için size Birkaç tavsiyemiz olabilir.

Her gün 1-2 fincan yeşil çay için ;

Her gün bir iki fincan Yeşil çay Yeşil içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Hafıza, konsantrasyon, dikkat, metabolizmanın hızlı çalışması evet bunların hepsine Yeşil çay faydası inanılmaz. Siz canlandıkça hafızanız da kendine gelecek.

Her gün koyu yeşil sebze tüketin ;

İster pazı, ister ıspanak, isterseniz de roka… Her gün koyu yeşil sebzelerden tüketmek çok işe yarıyor ve en önemli faydası da  hafızayı güçlendirmesi, çiğ olarak tüketmek daha faydalı olacaktır. Özellikle ıspanak salatasını mutlaka deneyin. Maydanozu kahvaltıda ve öğün yemeklerinde sofranızda mutlaka bulundurun. Semiz otunu yoğurtla birlikte mutlaka çiğ tüketin.

Haftanın 2 günü kırmızı et tüketin;

Her hafta 2 gün bütçe el verdiğince kırmızı et yemeye çalışın. Kırmızı eti tavsiye etmeyenler de olabilir. Ancak kırmızı et hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Ancak kızartma et ve yanacak kadar çok pişmiş et kanserojen tehditi oluşturabilir. Bu yüzden haşlama, fırın, ızgara yemeklerin içinde kuşbaşı olarak tüketebilirsiniz. Bir de etin yağsız olmasına özen gösterin.hafiza_teknikleri_egitimi

Günde 3 adet ceviz içi tüketin

Ceviz omega-3 zenginliği bakımından beyne ve hafıza iyi gelir. Zaten şekli itibarıyla beyine benzer. Ancak tüketilen miktara dikkat etmekte fayda var. Günde 3-4 ceviz tüketmenin bir sakıncası yoktur. Ancak ceviz yağlı bir besin olduğunundan bir diyetiniz varsa 2 taneyi geçmemek iyi olacaktır. Direk tüketmeseniz bile mutlaka ev yapılan kurabiye, kek gibi yiyeceklerin içine ekleyin.

Günlük bir fincan kahve tüketin

Kahvedeki kafeinin uyarıcı etkisi herkes tarafından bilinir. Aşırıya kaçmadan günde 1 fincan kahve dikkatinizi toplamanıza ve hafızanızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kahvenin antioksidan etkini de unutmamak gerekir.

Et yemenler B vitamini takviyesi alın

Et yemiyorsanız, vejetaryansanız B12 vitaminini büyük ihtimalle eksik alıyorsunuz. O halde tablet olarak alıp takviye yapmanızda fayda var. Doğal yolla almanız her ne kadar daha iyi olsa da et yemeyen biri için B12 ve demir gereklidir. 

Haftada en az 2 gün balık yiyin

Balık güçlü bir hafıza için vazgeçilmezlerdendir. İçerdiği besinler beyine ve hafıza iyi geldiği gibi başka bir çok faydası da vardır. Her hafta mutlaka tüketin.