Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Karatay Diyeti

Kilo vermek için bir çok diyet programını uygulayıp, mücadele ediyoruz. Ancak hangisi sağlıklı, hangisi hızlı kilo verdiriyor, ya geri alırsam gibi birçok endişe ile kafamız karışıyor. İşin gerçeğinde de kilo vermek kadar, kiloyu korumak, verdiğimiz kiloları geri almamakta önemli.

Fazla kilolar beraberinde birçok fiziksel ve psikolojik hastalığı da beraber getiriyor. En başta çağımızın en büyük problemlerinden obezite, bunu şeker hastalığı, yüksek tansiyon, karaciğer rahatsızlıkları, bel problemleri, ruhsal rahatsızlıklar ve daha bir çok hastalık izliyor.

Bugün bu kadar diyet listesi arasından, yukarıda saydığımız dertlerinize önlem ya da çare olacak bir diyeti sizinle paylaşacağız. Bu diyet ülkemizde oldukça popüler olan Prof.Dr Canan Karatay’ ın namı değer Karatay Diyeti;

Karatay Diyeti Nedir?

Karatay diyetinin en büyük özelliklerinden biri diğer diyetlerden çok farklı olmasıdır. Karatay Diyeti sadece kilo vermeye odaklamak yerine, yeme içme alışkanlıklarını bir yaşam tarzı haline getirerek, sağlıklı yaşamı, kilo kontrolünü elden bırakmamayı amaçlar.

En büyük iddialarından bir tanesi ise az az sık sık yiyin, kolesterol zararlıdır, yağ tüketmeyin gibi söylemlere karşı çıkmasıdır. Bu yöntemlerin sağlıklı bir şekilde zayıflatmayacağını, kolesterolün aksine faydalı olduğunu savunur. Bunları savunurken de bugüne kadar yapılan diğer diyetlerin sonuçsuz olduğunu söyler aynı zamanda bilimsel olarak ta kanıtlar.

Karatay Diyetini yaparken, istediğiniz kadar kuru yemiş, sucuklu yumurta, kırmızı et, pastırma, yumurta, balık, süt, peynir, yoğurt gibi bütün besin gruplarını yiyebilirsiniz. Halbuki bu besinleri diğer diyetler yasaklar. Karatay diyeti ise, karbonhidrat tüketimi yasaklar. Bunun sebebi karbonhidratların vücutta yağ depolanmasına sebep olmasıdır.

Prof.Dr. Canan Karatay, kolesterolün bugüne kadar sanıldığının aksine insan vücuduna faydalı olduğunu, insan beyninin % 90’nı kolesterolden oluştuğunu, kolesterol eksikliği durumunda ise, sinir sisteminde ileti olamayacağını, kolesterolün en önemli antioksidan olduğunu savunur. Bu yazıda birçok sitede rahatlıkla bulabileceğiniz için bir diyet listesi yazmayacağım.