Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Kışın Kola Yerine Salep Ve Boza İçin

Soğuk kış günlerinde doğru abur cuburları seçerseniz hem sağlığınızı hem kilonuzu fit tutabilirsiniz.

Örnek olarak; cips ve hazır pastane ürünleri yerine yağlı patlamış mısır veya kestane, gazlı içecekler yerine salep ve boza, çikolata ya da şekerler yerine dondurma tercih edin.
b1

Havaların soğumasıyla beraber metabolizmamız kendini koruma altına almak amaçlı enerji harcamak istemez ve yağ dokusunu korumayı seçer. Bu sebeple sürekli yeme hissi, özellikle de basit karbonhidrat içerikli tatlı, şekerli, hamur işi gıdalara yönelim artmakta.

Gecelerin uzun olması, hareketin azalması, evde geçirilen zamanın artmasına da eklenince abur cubur kullanımı iyice artar ve kış günlerinde belirgin kilo artışı gözlenir. Özelikle kış günlerinde birçok kişide gözlenen depresyon halinin artması da yeme eğilimini çoğalıyor.

b2

Abur cubur kullanımını azaltmak için yeme sıklığı ve saat düzenine aşırı dikkat edilmeli. Uzun süren açlıkta, kan şekeri düzensizliğine etki olarak tatlı ve karbonhidratlı gıda tüketimi artabilir.

Kan şekerini dengede tutmaya çalışarak üç saati geçmeyecek şekilde ana ve ara öğünlerimizi konumlandırırsak besin tüketimimizi daha ölçülü seviyede tutmayı başarabiliriz.