Meme Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Erken tanı sayesinde tedavi edilebilen hastalıklar grubun da olan meme kanseri, tüm gelişmelere rağmen kadınlar tarafından yeterince tanınmadığı için en çok korkulan hastalıkların başında gelmektedir. “ dokunursam ve bir şey hissedersem” korkusuyla kadın çoğu kez kendini muayene etmekten kaçınır. Oysa basit bazı detaylara dikkat edilerek yapılacak bir meme muayenesi ile hastalık erken safhada teşhis edilip tedavi edilebilmektedir.

Sanılanın aksine meme kanseri korkulduğu kadar tehlikeli değildir. Eğer zamanında teşhis konulmuş ve gereken yapılmışsa bu hastalıkla savaşmak mümkündür. Kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. Her 8 kadından birinde bu hastalığa yakalanma riski vardır. Erken yakalanan hastalarda tedavi hızla yayılımı engellemektedir. Bu sayede pek çok hasta tedavi edilebilmektedir.

Memede ele gelen her sertlik kanser değildir. Bu kanserin en sık rastlanan yaş aralığı 35-55 yaş aralığıdır. Peki kimler daha çok risk altında;

  • Ailede meme kanseri geçmişi olan
  • Hormon değişiklikleri
  • Erken adet görme ve geç menopoza girme
  • Geç doğum yapmak ya da hiç yapmamış olmak
  • Aşırı yağlı beslenme ve kilo
  • Çok iri meme dokusu
  • Stres

Bunlar meme kanserine yakalanma riskini daha da arttıran durumlar arasında yer almaktadır.

Peki meme kanseri nedir?

Meme kanseri basit yapılı tek bir hastalık değildir. Daha çok özel durumlar ve değişiklikler zinciridir. Bütün meme kanseri türleri birkaç hücrenin kontrol dışı büyümesiyle başlar. Bu ortak bir özelliktir. Normal dışı hücre çoğalması genelde hızlıdır ve vücut enerjisini çalar. Çoğalan hücre yığını tümör olarak adlandırılır. Her tümör kanser olacak diye bir kural yoktur. Pek çok tümör kanserleşmez, yayılmaz, hayatı tehdit etmez, büyümesini sadece kendi alanında sürdürür. Bunlar halk arasında iyi huylu tümörler olarak bilinir. Kanserleşen yapılar sadece bulundukları alanda büyümekle kalmaz, dokulara ve uzak organlara yayılabilirler. Diğer organların dengesini ve çalışma faaliyetlerini bozarak hayatı tehdit ederler.

Kadının hayatının herhangi bir döneminde, çeşitli etkilerle, meme bezi içinde, meme bez gruplarında (lob) veya süt kanallarında hücre artışı meydana gelir. Başlangıçta bu hücre artışı iyi huylu bir değişikliktir, çoğalan hücreler meme bezinde köken aldıkları hücrelere benzerler. Bu değişikliğe hiperplazi adı verilir. Zaman içinde hücreler değişiklik geçirerek köken aldıkları hücrelere benzememeye başlarlar. Bu duruma atipik hiperplazi adı verilir. Bu hücrelerin birikimi meme kanserine neden olur.

1- Hiperplazi: Hücreler süt kanalı içinde zararsız şekilde artış göstermiş.

2- Atipik Hiperplazi: Hücreler olağan görüntülerini kaybetmiş. Hala iyi huylu bir yapı.

3- İn Situ Kanser: Atipik hücreler kanalı doldurmuş, artık kanser oluşumu başlamış. Yayılım yok.

4- İnvaziv Karsinom: Artık hücreler, kanalın veya meme lobunun sınırlarını aşmış çevre dokuya yayılmaya başlamıştır. Bu gelişim en çok meme kanallarında ortaya çıktığından, en sık rastlanan meme kanseri türü invaziv duktal karsinomdur.

Meme kanseri nasıl yayılır

Kanserleşen yapılar diğer dokuların içine doğru büyüyebilir veya bulundukları yerden daha uzak dokulara yayılabilirler. Direkt yayılım ile çevrelerindeki dokulara sıçrayarak etrafındaki, yağı, kası, sinirleri, cilt dokusunu tutabilirler. Kanserleşen dokular kan ve lenf sıvısı yolunu kullanarak vücudun diğer organlarına yayılabilirler. Bu yayılım düzeyi saptanarak meme kanserinin evresi ortaya konur.

Evre 1: Meme kanseri sadece meme dokusu içindedir.

Evre 2: Koltuk altı lenf düğümlerinde tutulum başlamıştır.

Evre 3: Kanser bulunduğu bölgede çevre dokuya yayılmıştır, üst lenf bezleri tutulmuştur. Kanser bulunduğu bölgenin dışına çıkmış ve vücuda yayılmıştır. Yayılım bölgeleri genelde kemik dokusu, karaciğer ve akciğerlerdir.