Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Metabolizmayı Hızlandıran 10 Bilimsel Öneri

1- Düzenli uyuyun. Gece en geç 23.00’de uyuyun, sabah en geç 07.30’de uyanın. Nedeni ise vücut kendini uykuda onarır.

2- Düzenli olarak aerobik egzersiz yapın ve alışkanlık haline getirin. Haftada en az 3 gün 30 dakikalık bir tempolu yürüyüş yapın.

3- Ağırlık çalışmayı unutmayın. Metabolizma hızının en belirleyici yönü kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.

4- Kola, gazoz benzeri asitli ürünler yerine su için. Su insan vücudunun en gerekli bileşenidir. İyi bir metabolizma, iyi bir dolaşımdan bu da güzel bir boşaltımdan geçer. O nedenle günde 2-3 litre su içmeye özen gösterin.

5- Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap vermelisiniz. Açlığınızı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yemeniz yeterli olur.

İlginizi Çekebilir

6- Metabolizmayı en çok etkileyen yiyecekler proteinlerdir. Beslenmenizde dengeli bir şekilde protein tüketmeyi unutmayın. Ancak hiç karbonhidrat almadan sırf protein tüketilerek yapılan diyetler son derece yanlış. Bu tür diyetlerle hızlı kilo verilse de, damar hastalığına yakalanma riskinin çoğaldığı biliniyor.

7- Az ve sık sık yemek metabolizmayı canlı tutar.

8- Yemeklerinizin yanına ek olarak iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizma üzerine olumlu etkisi var.

9- Lif oranı çok olan yiyecekler, özellikle taze sebzelerin ve meyvelerin, kurubaklagillerin ve tam tahıllı ürünlerin de düzenli tüketmek şart.

10- Yeşil çay için, Kahve ve çay içerdiği kafein oranı nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Ancak çok fazla içilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye oranla daha fazladır. Günde 1-3 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de yaşlanma sürecini yavaşlatır.