Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Migrenin Sebepleri ve Belirtileri

Baş ağrılarının birçok nedene bağlı olabileceğini belirten uzmanlar, hastaneye başvuran hastaların 1/3 ünde migren ağrılarının sebep olduğunu belirtiyor. Damarların sıkışması, gerginleşip etrafındaki sinirleri harekete geçirmesi sebebiyle ortaya çıkan migren ağrısının başlıca sebepleri ise şöyle;

Hormon değişikliği, özellikle kadınlarda östrojen azalması, ilaçlar, alkol ve sigara kullanımı migrene sebep olan faktörlerin başında geliyor. Yanı sıra yorgunluk, stres, eski peynir, çikolata ve sirkede ağrıya sebep olanlar arasında yerini alıyor.

Migren tipi baş ağrılarının rahatsız edici etkisi tekrarlayıcı olması, her krizde şiddetinin ve süresinin değişmesidir. Diğer rahatsız yanları ise; ağrının tek tarafta ve zonklama şeklinde olması. Ağrının yanı sıra, bulantı, kusma, gürültüden ve ışıktan rahatsız olma ve iştahta azalmadır.

Migrenli hastalarının hepsinde ortak sıkıntı ağrının yavaş yavaş başlayıp 1 saat gibi bir sürede dayanılmaz hale gelmesi ve hayatı kabusa çevirmesidir. Uzmanlar, migrenin tedavisinde çeşitli ilaçların ve gevşeme gibi eğitimlerin alınmasının faydalı olacağını belirtiyor.