Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Sevgilisinden ayrılan şişmanlıyor mu?

Stresin çok yönlü hormonların salınımına yol açtığını belirten doktorlar, özellikle duygusal ilişkileri sonlanan kişilerde fazla yemek yeme eğilimine yol açtığını söylendi.Doktorlar, hamsi tarzı yağlı balıkların stresten korunmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Her sene sevgililerin günü diye kutlanmakta olan 14 Şubat’a günler kala uzmanlar, sevgilisinden ayrılanlara stresten korunma yöntemlerini gösterdi. Stres durumunda farkında olmadan sağlıksız tüketim eğilimlerinin gözlendiğini söyleyen Diyetisyen Çağla Aladağ,”Yapılan araştırmalara göre strese maruz kalan bireylerin hızlı gıdalar olarak tanımlanan fast food, yüksek yağlı ve şekerli besinlerin tüketimlerinde artış fark edilmiştir. Ayrıca bireylerin yoğun kahve içimine yöneldikleri ve aşırı yemek yeme eğilimleri fark edilmiştir. Yani stres durumunda aşırı yemek yeme eğilimi sonucu kilomuzda ciddi artışlar fark edilir, tıkınırcasına yemek yeme durumu sonrası çağımızın hastalığı obezite oluşur” dedi.SSSSSS

İLK SEÇENEK ÇİKOLATA VE KAHVE

Açtıkları bir internet sitesiyle online diyet dönemini açan Aladağ; gürültü, trafik ve insanların duygusal ilişkilerini bitirmesi tarzı durumların strese yol açtığını belirterek, strese maruz kalan insanların buzdolabının kapağını açıp önlerine geleni yiyebileceğini söyledi.

Sevgilisinden ayrılanların ilk tercihleri arasında çikolata ve kahve olduğunu konuşan Aladağ, “Bunlar çok hatalı. Bunun sonucunda bireyler kilo almaya başlıyor ve bu obeziteye yol açıyor. Eğer beslenmemizi akılcı bir şekilde planlarsak stresimizi azaltırız. Vücudumuzu zinde tutan, yaşantımıza sakinlik ve mutluluk katacak besinlere beslenmemizde bulundurmalıyız” diye konuştu.

STRES DÜŞMANI MENÜ

Stresten korunmak için beslenme tavsiyelerinde bulunan Aladağ, strese düşman protein, magnezyum, A, B ve C vitaminleri açısından zengin besinlerin yenmesi gerektiğini söyledi. Aladağ, stresten korunmak için ise şu menüyü örnek olarak sundu: “Somon veya hamsi ızgara-marul, roka, dereotu gibi yeşil yapraklı sebze, meyveler ve domates içeren bir salata, 2 dilim tam buğday ekmeği-kivi ve yaban mersininden oluşan meyve salatası.