Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Sıkıntılı Zamanlar da Daha mı Çok Yiyorsunuz?

Hiç düşündünüz mü?

Üzüntülü ve duygusal ve açıdan daha zayıf olduğunuz zamanlarda daha mı çok yiyorsunuz? Yedikleriniz aslında çokta sevmediğiniz şeyler olsa bile yediğiniz oluyor mu? Ya da aç olmasanız bile yiyor musunuz? Bütün bunlardan sonra “Keşke yemeseydim” dediğiniz oluyor mu?

Bilinen bir problemdir bu. Bazı insanlar, ruhsal yönden kendilerini kötü hissettikleri zaman “ Yemek yiyerek” iyi hissetmeye çalışmaktadır. Ama buda daha çok kilo ve katlanarak artan problemler demektir.

Bu alışkanlığınızı ancak; yediklerinizi mutsuzluğunuzu ve kötü duygularınızı yok etmek için yediğinizi farkettiğiniz zaman bırakacaksınız. Mesela, mutsuz hissettiğinizde yemek için bir şeyler mi arıyorsunuz? Olayın böyle geliştiğini farkettiğiniz de kendinize şunu sormalısınız; “Gerçekten ne istiyorum” Karnınız aç mı ya da yemek istediğiniz şey sevdiğiniz bir şey mi?

Yedikleriniz sizi rahatlatıyor mu? Yoksa hala sıkıntılı mısınız? Kendinize bunları dürüstçe sorarsanız neden yemek yeme ihtiyacınız olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Yemek yemek yerine moralinizi düzeltecek ve sizi mutlu edecek başka alternatifler bulun. Düşünün, neler sizi mutlu ediyor? Kimi insanlar müzik dinlerken kendilerini daha iyi hissederler. Araştırmalara göre daha sakin fiziksel aktiviteler morali yükseltiyor.

İlginizi Çekebilir

Bu ikisini birleştirebilir, hoş bir müzik eşliğinde sakin bir fiziksel aktivite yapıp kendinizi rahatlatabilirsiniz. İş yerinde canınızı sıkan şeyler yaşadıysanız eve geldiğinizde güzel bir film izleyebilirsiniz. Yemek yemeden de kendinizi rahatlatmanın birçok yolu vardır. Moraliniz bozuksa kendinizi mutlu hissettirecek şeyler yapın. Pahalı olması gerekmiyor, zamanınız olmadığı ya da başka bir sebeple yapamadığınız bir şeyler yapabilirsiniz.

Mesela, küvette sıcak bir banyo olabilir, bir yandan da müzik dinleyip hafif bir şeyler içebilirsiniz. Ya da kendinize çiçek alabilir, beyninizi yormayacak karikatür ve roman dergilerini okuyabilirsiniz.

En çok önerebileceğimiz ve size iyi vakit geçirtecek olan en iyi yöntem ise; Sevgiliniz ya da eşiniz. İşten çok yorgun mu döndünüz, ya da gününüz çok stresli ve gergin mi geçti? Tüm bunları beraberinizde eve mi getirdiniz? İlk yapacağınız şey, biraz sakin olmaya çalışmak ve sonrasında yanınızdaki insandan yardım almak.

Evet, onunla geçireceğiniz zaman sizin içinde bulunduğunuz karmaşadan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan iki şey var; Birincisi, sevgilinizle ya da eşinizle aranız iyi olmalı. İkincisi ise, Onu farklı şeyleri denemek konusunda ikna edebilmeniz. Mesela, yukarıda önerdiğimiz küvette sıcak bir banyoyu onunla yapabilirsiniz. Hatta banyonuzun ardından eşinize güzel bir masaj yapabilirsiniz.

Sizin hiç bitmesini istemediğiniz keyif ve içinde bulunduğunuz bunalımdan sizi tamamen kurtaracak bir ortam yanı başınızda ve bunu sürekli kılmak sizin elinizde.