Sağlıklı, Pratik, Zayıf Hayat

Süt Kemikler İçin Önemli Peki Ya Kalp Sağlığı?

Doktorlar, hanımların kemiklerini güçlendirmesi için kalsiyum ağırlıklı beslenmelerini tavsiye ederler. Lakin kalsiyumu alabileceğimiz tek ürün “toplam ve doymuş yağ” bakımından zengin olan süt olduğunda bir çelişki ortaya çıkıyor.

Peki, kalp sağlığı için ne yapmalıyız?

Günümüzde çoğu marketlerde, light ve yağsız süt ürünlerini kolaylıkla bulabiliyoruz ama hala çoğu insan sütü “yağlı” bir besin maddesi olarak görüyor ve kullanmamaya çalışıyor. Bu durum kalsiyum alımının az olmasının bir sebebidir.

Avusturalya’da yapılan bir araştırmaya göre; Halk sağlığı bölümünde sonuçları yayınlanan bu araştırmanın amacı, hanımların süt kullanma alışkanlıklarının anlaşılması ve beraberinde kalsiyum alımına etkilerinin incelenmesiydi.

Araştırma sonuçları ise şöyle;

Araştırmada 29-74 yaş arasında, menopoz öncesi ve sonrası olarak ayrılmış 300 kadın üzerinde yapılmıştır.

Yöneltilen sorular şöyledir;

A= İçeriğinde kalsiyum bulunan ürünler ne sıklıkla tüketiyorsunuz?

B= Aşağıdaki ürünlerden hangisi sizin için önemli?

  • Yağsız ürünler
  • Lifli ürünler
  • Kalsiyum içerikli ürünler
  • Kolesterolü düşük yiyecekler
  • Kalorisi az ürünler
  • Şekerli ürünler

  C- Bu 6 maddeden hangisi sizin için en önemlisi? Bu araştırmanın sonucunda, günlük kalsiyum alımı 740 miligram olarak ortaya çıkmıştır. Bunun yarısının sütten olduğu görülmektedir. Yaşı genç olan bayanların sütü olduğu gibi içtiği öğrenilirken, yaşlı bayanların ( 50 yaş ve üstü) kaymağı alınmış ya da az yağlı sütleri tükettikleri sonucu çıkmıştır.

Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ise;

Yaşlı bayanların beslenmelerinde 6. Gruba verdikleri önemin, genç bayanların verdiği önemden daha fazla olduğu sonucu çıkmıştır. Yaşlı bayanların %55’i genç bayanların %35’i en çok önem verdikleri beslenme grubu olarak “yağ miktarı az” ürünleri tükettiklerini belirtmişlerdir. Genç bayanların ikinci önem verdiği grup ise “ Lifli ürünler” Yaşlı bayanların ise “ düşük kolesterollü ürünlerdir”. Buda, yaşlı bayanların neden “az yağlı süt” tükettiklerini göstermekte ve yapılması doğru olan bir şeydir.

KALSİYUM AZLIĞI YAYGIN BİR PROBLEMDİR.

Kalsiyum, kadınlarda kemiklerin kuvvetli olması için gerekli bir maddedir. Yaşlı kadınlarda ise; Osteoporoz ( Kemik erimesi) riskini azaltır. Kemik kırılma olasılığını aza indirir. Kalsiyumu başka ürünlerden de alabilirsiniz. Örneğin; Baklagiller, somon, brokoli. Lakin bu yiyecekleri düzenli olarak alıyor olsanız bile günlük kalsiyum miktarını dengeleyemezsiniz. Örneğin; 3 bardak brokoli suyunun içindeki kalsiyum 1 bardak sütteki kalsiyuma eşdeğerdir.

ÇÖZÜM NE?

Kemiklerinize kalsiyum gerekli ama öte yandan kalp sağlığı açısından da doymuş yağı ve kolesterol oranı düşük gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir. Çözüm yolu, yağı azaltılmış ya da kaymağı alınmış süt olmalı. Bu durumda kalsiyum aynı miktarda olacak yalnızca yağ oranı azalmış olacak. Uzmanlar özellikle 50 yaş ve üzerine önerdikleri 1200 mg ‘ı almak için 4 bardak süt içmek gereklidir.