Yeni göğüs kanseri ilacı

Yeni kanser ilacı ölümcül ve tekrarlayan göğüs kanserini yavaşlatabiliyor. Hastalara zaman kazandırabilecek bu ilaç göğüs kanserinde yeni umut oldu.

Palbociclib bir tümörün büyümesini sağlayan en önemli iki mekanizmayı devre dışı bırakmak yoluyla çalışıyor. Dünyanın en büyük kanser konferansında sunulan verilere göre, Palbiciclib ile tümörün ilerleme süresi 15 aydan 25 aya çıktı yani hastalıkta ciddi bir yavaşlama görüldü. Öte yandan, fiyatı nedeniyle pek çok kadının bu ilaca ulaşamayacağından endişe ediliyor.

Göğüs kanseriyle mücadele eden kadınlarda tümörü büyüten en önemli etkenlerden birisi östrojen. Bu yüzden tedaviden sonra pek çok kadın östrojen hormonunu bloke eden ilaçlar alıyor ve böylece kanserin tekrarlaması önleniyor. Ancak bazen bu önleme rağmen kanser tekrarlayabiliyor. Pfizer tarafından geliştirilen Palbociclib ise tümörü büyüten CDK4 ve CDK6 proteinlerini engelliyor.

Amerikan Klinik Onkoloji Birliği tarafından yapılan çalışmada ilacın belirgin klinik yararları olduğu kanıtlandı. İlaç etkileyici sonuçlar verdi ve 2017’den önce Avrupa Birliği’nde de onaylanarak hastaların kullanımına sunulması bekleniyor.

Meme Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İlacın yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel ise aylık 10 bin dolarlık maliyeti. İlacın yan etkilerinden birisi ise hastanın beyaz kan hücrelerini azaltması. Göğüs kanserini ciddi oranda yavaşlatan ve pek çok kadının hayatını kurtarabilecek bu ilacın pratikte ne kadar yaygınlaşabileceğini ve kaç kadının faydalanabileceğini ise zaman gösterecek.