Yüz temizliğinde doğal çözüm: yağlar

Çoğu kişi için şaşırtıcı ve radikal gelse de, yüz temizleme yağları yeni trend. Yağların kepekten böcek ısırığına pek çok şeye iyi geldiği bilinen bir gerçek. Son zamanlarda yağların yüz yıkamak için de uygun ve faydalı olduğu ortaya çıktı ve yüz temizleme yağı ürünleri oldukça çok satılıyor. Dermatologlar da bu yeni trendi onaylıyor çünkü yüzünüzü doğal yağlardan geliştirilmiş bir ürünle yıkamak kimyasal jelle yıkamaktan sağlık açısından daha iyi olabilir.

Aslında yağlar neredeyse medeniyetin başlangıcından beri kişisel bakım amacıyla kullanılagelmiştir. Herkesin çevreci, doğal, sağlıklı ürünlere dönüş yaptığı ve çevre koruma bilincinin yükseldiği günümüzde temizleyici yağlar da cilt bakımına özen gösteren bireylerin yeni tercihi oldu. Yağların kimyasal ürünlerden ya da cildi kurutan sabunlardan çok daha iyi olduğu ortada.

Yüz temizleyici yağlar makyaj çıkartmak için de harika. Temizleyici yağlarla göz makyajınızı bile güven içerisinde temizleyebilirsiniz. Türkiye’de bulabileceğiniz bazı markalı ürünlerin yanı sıra kayısı çekirdeği yağı, pirinç kepeği yağı, argan yağı, zeytinyağı, susam yağı, portakal yağı gibi doğal yağları da kullanabilirsiniz. Eğer markalı bir ürün değil de kendi temin ettiğiniz bir doğal yağ kullanacaksanız bunun miktarı, kullanım şekli gibi konularda mutlaka bir uzmana danışın.

Yüz temizleyici yağlar yağlı ciltler için de uygundur çünkü doğal yağlar cildimizin doğal dengesine kavuşmasını sağlayarak sebum üretimini durdurur. Yağ cildinizi kusursuz bir biçimde nemlendirir ve genç tutar. Böylece cildinizi temizlerken aynı zamanda nemlendirmiş de olursunuz.

Temizleyici yağlar kronik cilt kuruluğu, egzama, psoriasis gibi kronik cilt hastalıkları olanlar için diğer ürünlerden daha da önemli. Cildinizde kronik bir sorun varsa kimyasal ürünlerden kesinlikle uzak durmanız gerekir ve bu durumda temizleyici yağlar sizin için harika birer alternatiftir. Böylece kimyasal ürünlerdeki paraben gibi pek çok zararlı maddeden de korunmuş olursunuz.